Jaké znáte druhy piva?
Shodneme se na světlých, tmavých a řezaných. Jsou ale i nějaké další druhy? A kolik ovocných piv už jste tohle léto stihli ochutnat?
Také můžeme piva rozdělovat podle doby a teploty, při které probíhá kvašení. Vyhlášenou pochoutkou jsou piva zahraniční. Hlavně belgická, francouzská a nizozemská. Tato piva mají speciální průběh kvašení, zkvasí se prakticky tím, co je ve vzduchu a tím, co zbude v sudech po předchozí várce. Jde o piva s názvem Lambik, Gueuze, Kriek, Frambozen a Faro. Lambik pochází z Belgie a chuťově připomíná lehké Chardonnay. Vaří se od jara do podzimu a jeho správná výroba trvá i několik měsíců. Pivo Kriek je třešňový druh piva Lambik s mandlovou chutí.
A co ovocná piva?
Hitem letošního léta se stala ovocná piva s minimálním obsahem alkoholu. Najdeme také i nealkoholická piva s ovocnými příchutěmi, jde ale o to, jestli vůbec budeme tyto nápoje považovat za piva. Tato mírně alkoholická piva – tzv. radlery, tu ale byla dávno před letním boomem. Původní radler je míchaný nápoj, který vznikne spojením piva a ovocné šťávy nebo limonády. Nápoj pochází z Bavorska a původně byl právě díky svému minimálnímu obsahu alkoholu určen pro cyklisty a ostatní sportovce. Už toto léto jste mohli ochutnat příchutě citron, grapefruit, bezinka a citron, černý rybíz a nebo borůvka. Tím výčet nekončí, příchutí k vyzkoušení určitě objevíte mnohem víc.
Určitě bude příjemné dát si tento osvěžující nápoj třeba po tandemovém seskoku, tandem paraglidingu a nebo třeba jen na chuť po nějakém odpočinkovém zážitku, jako je třeba thajská masáž.